Τελικοί 2ης ημερας στο ΟΑΚΑ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ (AGE GROUP) ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α&Β ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α&Β

Σάββατο Απόγευμα 20/7/2024 Τελικοί.

Στα 400 Μ.Α. Παίδων ο ΤΕΡΝΕΚΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Κ.Ο.ΔΡΑΜΑΣ) με 4:37.44 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 400 Μ.Α. Κορασίδων η ΤΣΑΟΥΣΙ ΔΑΝΑΗ (ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ) με 5:00.64 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 400 Μ.Α. Παμπαίδων Β ο ΤΖΒΙΛΕΒΣΚΙ ΟΣΚΑΡ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ.) με επίδοση 4:57.86 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 400 Μ.Α. Παμπαίδων Α ο ΧΑΤΖΙΡΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Ο.Φ.ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ) με επίδοση 4:48.48 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 400 Μ.Α. Παγκορασίδων Β η ΧΑΛΚΙΑ ΔΗΜΗΤΡΑ (Κ.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ) με 5:13.01 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 400 Μ.Α. Παγκορασίδων Α η ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Α.Ο.ΑΙΓΑΛΕΩ) με 5:12.68 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 200 Ελεύθερο Παμπαίδων Β ο ΔΟΥΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) με επίδοση 2:02.80 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 200 Ελεύθερο Παμπαίδων Α ο ΡΑΠΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ) με επίδοση 2:00.00 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 ύπτιο Παίδων ο ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.) με επίδοση 26.17 σημείωσε διπλό!!! Πανελλήνιο Ρεκόρ στις κατηγορίες ΠΑΙΔΩΝ & ΠΑΙΔΩΝ Β (15 ετών) (άτυπο), καταρρίπτοντας τα ρεκόρ: Παίδων που ανήκε εδώ και 12 χρόνια στον ΧΡΗΣΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟ με 26.21 από τις 11/7/2012 & Παίδων Β που ανήκε στον ίδιο με 26.70 από τις 2/7/2024.

Στα 200 Ελεύθερο Παίδων ο ΓΕΡΑΜΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Α.Σ.ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ) με επίδοση 1:52.30 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 200 Ελεύθερο Παγκορασίδων Β η ΚΑΓΚΑΔΗ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ) με επίδοση 2:15.15 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 200 Ελεύθερο Παγκορασίδων Α η ΝΙΖΑΜΗ ΙΟΥΛΙΑ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ) με επίδοση 2:10.70 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 200 Ελεύθερο Κορασίδων η ΦΕΡΡΑ ΛΟΡΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ (Α.Σ.ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ) με επίδοση 2:03.80 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 ύπτιο Παμπαίδων Β ο ΣΚΟΥΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ) με επίδοση 29.42 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σμειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ανήκε στον ΠΡΟΝΤΑΝΙΟΥΚ ΜΙΧΑΪ-ΙΟΥΛΙΑΝ με 29.80 από το αντίστοιχο πρωτάθλημα του 2022.

Στα 50 ύπτιο Παμπαίδων Α ο ΚΑΜΠΑΝΤΑΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) με επίδοση 29.54 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 ύπτιο Παγκορασίδων Β η ΚΑΛΛΙΟΝΤΖΗ ΖΩΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ) με επίδοση 32.77 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 ύπτιο Παγκορασίδων Α η ΚΟΛΤΣΙΔΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Ν.Ο.Θ.Α.ΚΑΒΑΛΑΣ) με επίδοση 30.82 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 ύπτιο Κορασίδων η ΠΥΡΙΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Μ.Γ.Σ.ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ) με επίδοση 28.51 σημείωσε Διπλό!!! Πανελλήνιο Ρεκόρ στις κατηγορίες ΝΕΑΝΙΔΩΝ & ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, καταρρίπτοντας τα ρεκόρ: Νεανίδων που ανήκε εδώ και 14 χρόνια στην ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ με 28.60 από τις 13/8/2010 & Κορασίδων που ανήκε στην ίδια με 28.71 από τις 2/12/2023. Αποτελεί φυσικά και νέο ρεκόρ αγώνων καταρρίπτοντας το προηγούμενο δικό της από το περυσινό πρωτάθλημα με 29.38. Να τονίσουμε πως σύμφωνα με το αρχείο της ΚΟΕ αυτή η επίδοση αποτελεί και Πανελλήνιο Ρεκόρ Νέων Γυναικών (Κ23) γιατί θεωρεί πως το ρεκόρ είναι το ίδιο με των Νεανίδων (28.60). Όμως η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην κατηγορία Νέων Γυναικών (Κ23) είναι 28.01 και ανήκει στην ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ από τις 2/8/2015, που ήταν 23 ετών τότε που την πραγματοποίησε. Αυτό είναι το 9ο χρυσό μετάλλιο για την Δέσποινα σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών. Η κολυμβήτρια του Στέργιου Συλαίου έχει πλέον στην κατοχή της 12 ενεργά Πανελλήνια Ρεκόρ (6 ατομικά σε 50άρα πισίνα, 4 ατομικά σε 25άρα πισίνα, 2 ομαδικά σε 50άρα πισίνα).

Στα 100 πεταλούδα Παμπαίδων Β ο ΤΖΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Α.Σ.ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ) με επίδοση 1:00.20 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 100 πεταλούδα Παμπαίδων Α ο ΒΛΑΧΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ (Α.Σ.ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ) με επίδοση 57.63 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ανήκε στον ΒΑΖΑΙΟ ΑΝΔΡΕΑ με 57.83 από το αντίστοιχο πρωτάθλημα του 2008. Μάλιστα πλησίασε και το Πανελλήνιο Ρεκόρ Παμπαίδων Α που ανήκει στον ΚΟΥΡΗ ΘΕΟΦΑΝΗ με 57.44 από τις 16/12/2023.

Στα 100 πεταλούδα Παίδων Α ο ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ (Γ.Ν.Ο.ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ) με επίδοση 55.31 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην 4η θέση ο ΚΟΥΡΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ (Ν.Ε.ΠΑΤΡΩΝ) με επίδοση 55.85 για μόλις 9 εκατοστά του δευτερολέπτου δεν κατέρριψε το δικό του άτυπο Πανελλήνιο Ρεκόρ Παίδων Β (15 ετών) που είναι 55.77 από τις 27/4/2024.

Στα 100 πεταλούδα Παγκορασίδων Β η ΖΕΡΒΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (Α.Ο.ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ) με επίδοση 1:03.58 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ήταν 60 εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το Πανελλήνιο Ρεκόρ της κατηγορίας που ανήκει στην ΜΠΙΛΑΝΑΚΟΥ ΝΕΦΕΛΗ με 1:02.98 από τις 16/12/2023.

Στα 100 πεταλούδα Παγκορασίδων Α η ΜΠΙΛΑΝΑΚΟΥ ΝΕΦΕΛΗ (Α.Ο.ΑΙΓΑΛΕΩ) με επίδοση 1:03.02 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 100 πεταλούδα Κορασίδων η ΠΙΤΣΙΤΑΚΗ ΕΡΑΤΩ (Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ) με επίδοση 1:04.24 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η Ερατώ λοιπόν μετά το αργυρό μετάλλιο στα 50 ύπτιο κατέκτησε και το χρυσό στην ίδια ενότητα. Μάλιστα στα 50 ύπτιο σημείωσε και ρεκόρ συλλόγου. Χαρακτηριστικό της επίδοσης των 100 πεταλούδας Κορασίδων είναι πως υπολοίπεται των καλύτερων επιδόσεων στις κατηγορίες Παγκορασίδων Α&Β.

Στα 50 πρόσθιο Παμπαίδων Β ο ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ ΣΠΥΡΟΣ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ.) με επίδοση 32.89 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 πρόσθιο Παμπαίδων Α ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ (Α.Ο.ΩΚΕΑΝΟΣ) με επίδοση 31.70 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στα 50 πρόσθιο Παίδων ο ΝΤΟΥΜΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ-ΕΦΡΑΙΜ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ) με επίδοση 28.20 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ ΠΑΙΔΩΝ καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ανήκε στον ίδιο με 28.34 από τις 2/7/2024. Αποτελεί φυσικά και νέο ρεκόρ αγώνων καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ανήκε στον ΑΣΠΟΥΓΑΛΗ ΑΡΚΑΔΙΟ-ΓΕΩΡΓΙΟ με 28.49 από το αντίστοιχο πρωτάθλημα του 2017. Αυτό είναι το 8ο χρυσό μετάλλιο για τον Βαγγέλη σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κατηγοριών. Ο κολυμβητής του Γιώργου Τυλιγαδά σε λίγες μέρες θα αγωνιστεί στους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ στο Παρίσι και έχει πλέον στην κατοχή της 14 ενεργά Πανελλήνια Ρεκόρ (10 ατομικά σε 50άρα πισίνα, 3 ατομικά σε 25άρα πισίνα, 1 ομαδικό σε 50άρα πισίνα).

Στα 50 πρόσθιο Παγκορασίδων Β η ΠΟΠΩΛΗ ΜΙΧΑΕΛΑ (ΝΗΡΕΑΣ Α.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ) με επίδοση 35.27 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο ρεκόρ συλλόγου.

Στα 50 πρόσθιο Παγκορασίδων Α η ΛΕΚΚΑ ΙΩΑΝΝΑ (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ) με επίδοση 34.64 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο,

Στα 50 μέτρα Πρόσθιο Κορασίδων η ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΗ ΣΟΦΙΑ (Κ.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ) με επίδοση 32.67 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και για μόλις 8 εκατοστά του δευτερολέπτου δεν κατέρριψε το άτυπο Πανελλήνιο Ρεκόρ της κατηγορίας Κορασίδων Β (15 ετών) που ανήκει εδώ στην ΑΝΤΑΚΗ ΑΣΗΜΙΝΑ με 32.60 από τις 19/2/2022.

Στα 4Χ200 ελεύθερο Παγκορασίδων Β το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ν.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ (ΜΑΡΚΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ, ΜΠΛΥΜΑΚΗ ΣΜΑΡΑΓΔΑ, ΜΠΛΥΜΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ, ΣΗΦΑΚΗ ΑΡΙΣΤΕΑ) με επίδοση 9:27.35.

Στα 4Χ200 ελεύθερο Παγκορασίδων Α το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Α.Ο.ΩΚΕΑΝΟΣ (ΛΙΑΚΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΜΥΛΩΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΑΡΧΟΝΤΙΔΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΣΩΤΗΡΗ ΧΛΟΗ) με επίδοση 9:00.06.

Στα 4Χ100 μικτή ομαδική mixed Παίδων-Κορασίδων το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (ΠΑΤΣΟΥΡΕΑΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ, ΝΤΟΥΜΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ-ΕΦΡΑΙΜ, ΣΙΩΡΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΕΙΡΗΝΗ) με επίδοση 4:09.14.