Στην 5η θέση ο Άλκης

European Aquatics Championships Belgrade 2024

Open Water Men's 5km

Οι 2 Έλληνες κολυμβητές συμμετείχαν μεταξύ των 29 κολυμβητών στον σημερινό αγώνα και τα αποτελέσματά τους ήταν:

Ο ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) κατατάχθηκέ στην 5η θέση με επίδοση 0:53:35.0.

Ο ΣΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Ν.Ο.Θ.Α.ΚΑΒΑΛΑΣ) κατατάχθηκέ στην 24η θέση με επίδοση 0:57:20.1.

Χθες ο ΑΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ στα 10 χλμ. είχε καταταχθεί 7ος, ενώ ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΑΡΗΣ επίσης στα 10 χλμ. 25ος.

Στο προηγούμενο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ της Ρώμης το 2022 ο ΑΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ στα 10 χλμ. είχε καταταχθεί 8ος.

Θυμίζουμε πως ο ΑΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ στο Παρίσι με στόχο να επαναλάβει την επιτυχία που έκανε στους προηγούμενους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ του Τόκιο το 2021 όπου στα 10 χλμ. κατέκτησε την 5η θέση.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ούγγρος David BETLEHEM (ΟΥΓΓΑΡΙΑ) με επίδοση 0:53:28.3 και με διαφορά 7 δευτερολέπτων από τον ΑΚΗ.

Τον βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν οι: 2ος ο Γάλλος Marc-Antoine OLIVIER με 0:53:28.7. και 3ος ο Ιταλός Marcello GUIDI με 0:53:30.8.

Δείτε ΕΔΩ τον τερματισμό.

Στον επισυναπτόμενο πίνακα φαίνονται οι διακρίσεις των κολυμβητών-τριών στις αντίστοιχες διοργανώσεις των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Ανοιχτής Θάλασσας.