Χρυσή βραδιά για τον Δημοσθένη

Το πρώτο... Μετά την ακύρωση στα 100μ. πεταλούδα και την 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο), ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου. Κρέμασε στο λαιμό του το πρώτο του μετάλλιο στο 11ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρακολύμβησης, που διεξάγεται στο Μάντσεστερ.

Ο παραολυμπιονίκης από τον Έβρο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S8), καθώς τερμάτισε σε 27.01, κατά ένα εκατοστό το δευτερολέπτου πιο αργός από το πρωί.

Στον προκριματικό το πρωί ήταν εντυπωσιακός και πέτυχε τον καλύτερο χρόνο 27.00, και στον τελικό ο 24χρονος αθλητής κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να φθάσει πλέον τα έξι χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση!

Συγκεκριμένα ο κολυμβητής από τις Φέρες Έβρου, που ζει στην Αλεξανδρούπολη έγινε πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. πεταλούδα S9 στην Πόλη του Μεξικό το 2017, δύο χρόνια αργότερα στο Λονδίνο νίκησε στα 50μ. ελεύθερο S8, στα 100μ. ελεύθερο S8 και στα 100μ. πεταλούδα S8, ενώ πέρυσι στο Φούντσαλ ήταν 1ος στα 100μ. ελεύθερο S8.

Κορυφαία στιγμή μέχρι σήμερα στην καριέρα του είναι το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα S9 στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο, ενώ ήταν 3ος στα 100μ. ελεύθερο S8 στο Τόκιο.

Το χρυσό του Μιχαλεντζάκη είναι το δεύτερο για την ελληνική αποστολή μετά το χρυσό του Αντώνη Τσαπατάκη στην πρεμιέρα των αγώνων, στα 100μ, πρόσθιο (SΒ4). Το ασημένιο κατέκτησε ο Αμερικανός Νόα Τζέιφ με 27.14 και το χάλκινο ο Βραζιλιάνος Σίλβα Ντε Σόουζα με 27.32.

Στους άλλους τρεις τελικούς με ελληνικό ενδιαφέρον, στα 100μ. πρόσθιο SB5, ο Γιώργος Σφαλτός ήταν 6ος με 1:44.45, στα 100μ.πρόσθιο (SΒ5) η Μαρία Τσάκωνα κατέλαβε την 8η θέση με χρόνο 2:03.65. Την ίδια θέση την 8η κατέλαβε και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50μ. ελεύθερο (S4), καθώς τερμάτισε σε 48.34.