Τα μετάλλια αποτελούν κίνητρο

Η Γεωργία Μακρή, ο Κωνσταντής Χουρδάκης και ο Βασίλης Κακουλάκης ήταν τα τρία παιδιά της ελληνικής αποστολής που ανέβηκαν στο βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας - Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών) – Εφήβων -Νεανίδων (16/17 ετών) και Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (18/19 ετών), που φιλοξενήθηκε στη πόλη Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Η Μακρή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 10 χλμ Νέων Γυναικών και δήλωσε στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας: «Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη με το αποτέλεσμα, καθώς το να κατακτήσω την τρίτη θέση στο πρώτο μου Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο Open Water είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Ο αγώνας ήταν πολύ απαιτητικός με μεγάλο ανταγωνισμό, αλλά έδωσα τον καλύτερό μου εαυτό και είμαι χαρούμενη για το αποτέλεσμα!

Η στήριξη της οικογένειάς μου και του κ. Νίκου Βέζου ήταν ανεκτίμητη, και τους ευχαριστώ για την βοήθεια τους.

Η σεζόν αυτή κλείνει με τον καλύτερο τρόπο. Όσον αφορά τους νέους στόχους, αυτή η εμπειρία μου έδωσε ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο να προσπαθώ ακόμα περισσότερο. Στόχος μου είναι να συνεχίσω να βελτιώνομαι και να είμαι έτοιμη για τις επόμενες διοργανώσεις αφού πρώτα ξεκουραστώ».

Ο Χουρδάκης τερμάτισε στη τρίτη θέση στα 5.000μ. Παίδων και επεσήμανε: «Για μένα ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία καθώς ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση όπως είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα .

Η κούρσα μου ήταν πολύ δύσκολη κ απαιτητική καθώς όλοι οι αντίπαλοι μου με γνώριζαν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και προσπάθησαν από νωρίς να με θέσουν εκτός αγώνα με πολλά τραβήγματα, χτυπήματα που πολλές φορές ήταν αντιαθλητικά και επικίνδυνα για τη σωματική μου ακεραιότητα. Το πάλεψα με όλες μου τις δυνάμεις σωματικές και ψυχικές και στο τέλος κατάφερα να πάρω το μέγιστο που θα μπορούσα δεδομένων των συνθηκών .Αυτό άλλωστε μου είπαν και οι προπονητές μου μετά την κούρσα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και υπερήφανος για αυτό που κατάφερα. Η διοργάνωση ήταν άψογη σε ένα πανέμορφο μέρος και το επίπεδο ήταν παρά πολύ υψηλό καθώς υπήρχαν και αθλητές που συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Η δική μας ομάδα ήταν εξαιρετική, το κλίμα ήταν απίστευτα καλό και όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό .Καταφέραμε να πάρουμε τρία μετάλλια, παγκοσμίως την 7η θέση στη γενική κατάταξη, την καλύτερη θέση που έχει πάρει ποτέ η Ελλάδα. Είμαστε πλέον μια πολύ υπολογίσιμη δύναμη στον κόσμο και αυτό οφείλεται στην οργάνωση που υπάρχει από την πλευρά της ΚΟΕ, τον κ.Γιαννιώτη και όλους τους προπονητές μας. Το μέλλον μας ανήκει».