"Στόχος μου οι Ολυμπιακοί Αγώνες"

Ένας από τους αθλητές που ξεχώρισαν στο Ανοιχτό Βρετανικό Πρωτάθλημα Καταδύσεων (British Diving Open), το οποίο φιλοξενήθηκε στο Σέφιλντ, ήταν ο Νίκος Μόλβαλης. Στον τελικό των 10 μ. από σταθερό βατήρα Ανδρών κατέλαβε την 7η θέση με 405,75 βαθμούς. Επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Αναμενόμενο ήταν, λοιπόν, να νιώθει ικανοποίηση από την εμφάνισή του.
«Η συμμετοχή μου στο Βρετανικό Πρωταθλημα ήταν ο πρώτος διεθνής αγώνας του 2023 . Ο αγώνας ήταν για την κατάκτηση των ορίων για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Φουκουόκα και για να μπούμε πάλι σε αγωνιστικό ρυθμό. Κατάφερα να πιάσω τα όρια με μια από τις καλύτερες εμφανίσεις μου με ρεκόρ καριέρας και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Οι επόμενοι αγώνες είναι το πανελλήνιο πρωτάθλημα μέσα στον Ιούνιο και μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα τον Ιούλιο, θα κυνηγήσω το καλύτερο δυνατό με εξίσου αντίστοιχες εμφανίσεις και ως στόχο έχω το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Με τον προπονητή μου Πετρο Φυρίγο θα κυνηγήσουμε αυτό τον στόχο και πιστεύω υπάρχουν πολλές ελπίδες»