Στον Πανιώνιο ο Ευρωπαϊκός "Εμφύλιος"

Ο Πανιώνιος πέτυχε μια σημαντική νίκη στον ελληνικό εμφύλιο της δεύτερης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του Euro Cup πόλο ανδρών, επικρατώντας του ΝΟ Βουλιαγμένης στον Λαιμό, με 10-9.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και καθηλωτικός μέχρι το τέλος, με τον ΝΟΒ να αποκτά στο ημίχρονο προβάδισμα τριών τερμάτων. Αυτό το προβάδισμα, ωστόσο, εξανεμίστηκε γρήγορα στην έναρξη του δεύτερου μέρους, όταν ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο 2-0 μείωσε τη διαφορά.

Ωστόσο, η αποβολή του Γούντχεαντ, 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και με γρήγορες επιθέσεις κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει την νίκη.

Στην πρώτη αγωνιστική, ο ΝΟΒ γνώρισε οριακή ήττα (16-15) από την Ορτίτζια στις Συρακούσες, ενώ οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν στη Νέα Σμύρνη με 16-13 από τη Βαζούτας, η οποία φαίνεται να είναι η ισχυρότερη ομάδα του γκρουπ. Στην επόμενη αγωνιστική, την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου, ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί την Ορτίτζια, ενώ η Βουλιαγμένη θα φιλοξενηθεί από τη Βαζούτας.