Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Στα ημιτελικά Γκολομέεβ και Ντουντουνάκη

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο και η Άννα Ντουντουνάκη στα 50μ. πεταλούδας προκρίθηκαν στους απογευματινούς ημιτελικούς των αγωνισμάτων τους.

Ο Γκολομέεβ κολύμπησε στη 10η και τελευταία σειρά, σημείωσε επίδοση 21.90 και προκρίθηκε ως 7ος.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Τα ημιτελικά έχουν προγραμματισθεί για τις 19.42 ώρα Ελλάδας.

Η Ντουντουνάκη με χρόνο 26.20, πέρασε ως 11η.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Τα ημιτελικά εδώ είναι στις 20.11.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ 3.

Και οι δύο πρωταθλητές μας, δήλωσαν στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ ικανοποιημένοι από την παρουσία τους στα προκριματικά, και πως θα κάνουν τη μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια να περάσουν στον τελικό.

Ο Κώστας Στάμου στα 100μ. πεταλούδας και στην πρώτη του παρουσία σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, σημείωσε ατομικό ρεκόρ 52.77 και ήταν 24ος στους 64 αθλητές που συμμετείχαν.

Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν 53.05.

«Ο στόχος μου ήταν το ατομικό ρεκόρ, να βελτιώνομαι σε κάθε κούρσα μου, ήταν μια πολύ ωραία κούρσα σε μια υπέροχη πισίνα, είμαι ικανοποιημένος. Στόχος πλέον είναι οι Μεσογειακοί Αγώνες, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το Ευραπαϊκό Πρωτάθλημα, με στόχο τη συνεχή βελτίωση. Όλη η προσπάθεια που κάνουμε στοχεύει στις μεγάλες διοργανώσεις», τόνισε στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ ο Στάμου.