Σκαρής: «Ευχή για νέες επιτυχίες το 2023»

Ο Γιάννης Σκαρής αναδείχθηκε καλύτερος νέος κολυμβητής στην ανοιχτή θάλασσα από την ΚΟΕ, με τον νεαρό αθλητή να μιλάει στο KoeMAG και να κάνει ανασκόπηση της χρονιάς του.

«Το 2022 για εμένα ήταν μια ξεχωριστή χρονιά, καθώς είχα αρκετές επιτυχίες τόσο στην ανοιχτή θάλασσα όσο και στην πισίνα. Η πρώτη μου συμμετοχή με την Εθνική ομάδα ήταν τον Απρίλιο στο Multination στην Λεμεσό της Κύπρου όπου κατέλαβα και ένα χάλκινο μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4x200μ Ελεύθερο.

Στη συνέχεια, ακολούθησε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοιχτής Θάλασσας στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας όπου εκεί κατέκτησα την 14η θέση ανάμεσα σε 40 αθλητές αλλά και την 6η θέση με την σκυταλοδρομία 4x1250μ. Επιπλέον, πήρα την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτής Θάλασσας στα Άσπρα Σπίτια. Επίσης, συμμετείχα και στους Μεσογειακούς Αγώνες Ανοιχτής Θάλασσας στο Βελιγράδι της Σερβίας όπου κατέλαβα την 7η θέση.

Για την νέα χρόνια έχω εξίσου υψηλούς στόχους, παράλληλα σε πισίνα και ανοιχτή θάλασσα καθώς θέλω να τα πάω ακόμα καλύτερα με περισσότερες διακρίσεις όπου είμαι πρόθυμος να αγωνιστώ για να τις πετύχω. Τέλος, εύχομαι το 2023 να έρθει με πολλές νέες επιτυχίες και διακρίσεις για όλη την οικογένεια του υγρού στίβου που γίνεται ολοένα και πιο δυνατή».