Ρεκόρντμεν στην ίδια κούρσα Χρήστου-Τσεκόν

Η μεγάλη μάχη των 50μ. ύπτιο ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Ρώμη βρήκε νικητή τον Έλληνα Απόστολο Χρήστου απέναντι στον Ιταλό Τόμας Τσεκόν, με διαφορά 4 κλασμάτων του δευτερολέπτου.

Ο Αποστόλης ολοκλήρωσε την κούρσα με χρόνο 24.36 ενώ ο Τσεκόν έκανε 24.40. Το αξιοσημείωτο ωστόσο είναι πως και οι δύο άξιοι πρωταθλητές κατέρριψαν τα ρεκόρ στις χώρες τους, ο μεν Χρήστου το δικό του ρεκόρ από τη Βουδαπέστη (24.39) ενώ ο Τσεκόν το πανιταλικό ρεκόρ 24.46, το οποίοκατείχε ο ίδιος, επίσης από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ιουνίου!

Τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Στον πρώτο χρονικά τελικό στα 100μ. πεταλούδα γυναικών, η Λουίζ Χάνσον από τη Σουηδία κατέκτησε το χρυσό με επίδοση 56.66, σε μια κούρσα όπου η Άννα Ντουντουνάκη κατετάγη 5η με 57.91.

Στα 200μ. ελεύθερο ανδρών, την πρώτη θέση πήρε -ποιος άλλος- ο Νταβίντ Ποποβίτσι από τη Ρουμανία με χρόνο 1.42.97 που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων αλλά και ρεκόρ νέων. Ένα ακόμη σπουδαίο επίτευγμα από τον 17χρονο διαπρέποντα αθλητή.

Στην κούρσα των 200μ. πρόσθιο γυναικών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Λίζα Μάμι από την Ελβετία με επίδοση 2.23.27.

Στα 1500μ. ελεύθερο γυναικών, την πρωτιά και το χρυσό πήρε η Ιταλίδα Σιμόνα Κουανταρέλα με επίδοση 15:54.15.

Τέλος, στη σκυταλοδρομία των 4χ100 μικτής ομαδικής, χρυσό μετάλλιο για την ομάδα της Γαλλίας με επίδοση 3:22.80, την οποία απαρτίζουν οι Μαξίμ Γκρουσέ, Σαρλ Ριού, Σαρλό Μπονέ και Μαρί Βατέλ.