Πρωταθλητής ο Γλαύκος Περιστερίου

Με απόλυτη επιτυχία και τη διεξαγωγή της 7ης και 8ης αγωνιστικής της τέταρτης και τελευταίας ημέρας (Κυριακή 25/7) ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγοριών & Προαγωνιστικών ηλικιών Τεχνικής Κολύμβησης, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Θριαμβευτής αναδείχθηκε ο Γλαύκος Περιστερίου, που κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή κατηγοριών, με πρωτιά στη Γενική Βαθμολογία, αλλά και στις επιμέρους των Αγοριών και των Κοριτσιών.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο ΝΟ Χανίων και στις τρεις βαθμολογίες, ενώ την 3η θέση στη γενική και στα αγόρια πήρε ο ΑΟ Αιγαίου, ενώ στα κορίτσια τρίτος ήταν ο Ποσειδών Ληξουρίου.

Την πρωτιά στα προαγωνιστικά, εξάλλου, πήρε ο ΑΟ Αιγαίου. Τις απονομές στους πρωταθλητές έκανε ο Α' Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ Λεωνίδας Αθανασιάδης (φωτο 2).

Στο φινάλε των αγώνων, δηλαδή στην 8η και τελευταία αγωνιστική, την Κυριακή (25/7) το απόγευμα, η επίδοση 19.47 της Ισμήνης Ευαγγελάτου του Ποσειδώνα Ληξουρίου, που πρώτευσε στα 50 μ. επιφάνειας Κορασίδων (φωτο 3), αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας. Το προηγούμενο κατείχε η Στέλλα Καλογεροπούλου του ΝΟ Χανίων με επίδοση 19.63 από τις 22/3/2008.

Αναλυτικά όλα αποτελέσματα, αλλά και οι τελικές βαθμολογίες ΕΔΩ.