Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της Αμερικής και δέχτηκε βαριά ήττα, στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισίου, με 6-15 .

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο ρυθμό. Οι Αμερικανίδες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν  με επτά τέρματα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Είναι χαρακτηριστικό ότι για 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα. Έτσι πήγε στην ανάπαυλα κυνηγώντας στο σκορ με την Αμερική να προηγείται με 9-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις Αμερικανίδες να συνεχίζουν τον εκπληκτικό ρυθμό τους και να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους στα εννέα τέρματα και σε σκορ 11-2. Οι αθλήτριες της Εθνικής μας ομάδας έβαλαν τα δυνατά τους να μειώσουν στο σκορ, όμως μερικά λάθη τους στέρησαν αυτή την δυνατότητα. Στην τέταρτη περίοδο οι Αμερικανίδες έλεγξαν τη διαφορά και δεν έδωσαν καμία ελπίδα στην ομάδα μας να διεκδικήσει το παιχνίδι.