Ο ΝΟΒ στον μικρό τελικό μετά από τρομερή μάχη!

Η Βουλιαγμένη ηττήθηκε 12-8 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο και θα παίξει με την Μπαρτσελονέτα το Σάββατο (3/6, 20.00) στον μικρό τελικό του Final 8 στο Βελιγράδι.

Για ένα ημίχρονο η Βουλιαγμένη έβαλε δύσκολα στην Προ Ρέκο αλλά όταν οι πρωταθλητές Ευρώπης, έσφιξαν την άμυνά τους και έπαιξαν εξαιρετικά τον παίκτη παραπάνω, όχι μόνο γύρισαν τον ημιτελικό αλλά έφτασαν και σχετικά εύκολα στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου (3/6, 22.00). Εκεί θα παίξει ξανά με τη Νόβι Μπέογκραντ όπως και πέρσι, κυνηγώντας το 11ο Ευρωπαϊκό και τρίτο διαδοχικό (η τελευταία ομάδα που το είχε κάνει ήταν η Μλάντοστ στο τέλος της «δεκαετίας του εξήντα». Ο ΝΟΒ θα κυνηγήσει τη νίκη στον μικρό τελικό κόντρα στην Μπαρτσελονέτα.

Εξαιρετική η εμφάνιση της Βουλιαγμένης στο πρώτο ημίχρονο. Όπλο φυσικά της ομάδας του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς η άμυνα και ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Τζωρτζάτος που έκανε και πάλι σωτήριες επεμβάσεις. Η Προ Ρέκο μπήκε στο νερό υποψιασμένη αφού ο ΝΟΒ είχε κάνει τη ζημιά την Τετάρτη στην Μπρέσια, αλλά δεν είχε απαντήσεις στην καλή κυκλοφορία της μπάλας από τον ΝΟΒ που πέτυχε πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Είχε σταθερά το προβάδισμα (1-0, 2-0, 3-2, 4-2, 5-3) αλλά σε λιγότερο από δυο λεπτά, η Προ Ρέκο με 2-3 καλές άμυνες και δύο γκολ κατάφερε και πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 5-5, έχοντας 4/8 στον παίκτη παραπάνω και ένα τέρμα στην κόντρα. Η Βουλιαγμένη είχε 1/3 στον παίκτη παραπάνω αλλά ήταν μέσα στο ματς μετά τα δυο πρώτα οκτάλεπτα.

Η Προ Ρέκο από τη στιγμή που επέστρεψε από το 5-3 πήρε ψυχολογία και μπήκε και στο τρίτο οκτάλεπτο με γκολ στον παραπάνω (ένα ακόμη) και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Φοντέλι (5-6, 7.13 πριν από το τέλος της περιόδου). Η άμυνά της έγινε πιο σκληρή, ο Ντελ Λούνγκο ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο τέρμα ενώ στην επίθεση οι παίκτες του Σούκνο είχαν 3/3 στον παραπάνω σε αυτή την περίοδο ενώ ο ΝΟΒ 0/4! Έτσι μετά το γρήγορο 0-2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου ακολούθησε ένα 0-5 και ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν με την Προ Ρέκο να είναι μπροστά με 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 0-5, 3-2.

Βουλιαγμένη: Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμύρας 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής 1, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης.

Προ Ρέκο: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 1, Κανέλα 2, Γιούνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 3, Ίβοβιτς, Γκράτα, Λόντσαρ, Χάλοκ 2, Νέγκρι.

Η εξέλιξη του αγώνα

8-12 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Αλμύρας μειώνει και άλλο τη διαφορά.

Παίκτης παραπάνω για τη Βουλιαγμένη.

7-12 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τρομερό γκολ από τον Νικολαΐδη. Βουλιαγμένος στο νερό κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό.

6-12 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Ντι Φούλβιο σκοράρει από κοντά.

Τέσσερα λεπτά για το φινάλε.

Αποκρούει ο Ντε Λούνγκο το σουτ του Χαλυβόπουλου.

6-11 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Ετσενίκε με σουτ από την περιφέρεια ανεβάζει τη διαφορά ξανά στα πέντε γκολ. Ακόμα 5.30 για το φινάλε.

Άστοχο σουτ από τον Αλαφραγκή.

Βγήκε η άμυνα για τη Βουλιαγμένη.

Παίκτης παραπάνω για την Προ Ρέκο.

6-10 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τρομερό γκολ από τον Αλαφραγκή.

Ξεκίνησε το τελευταίο οκτάλεπτο.

Τέλος τρίτης περιόδου.

5-10 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Οι διαιτητές εξέτασαν το VAR για να δουν εάν ο Τζωρτζάτος πρόλαβε να διώξει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη νοητή γραμμή. Κάτι τέτοιο δε συνέβη και έχουμε γκολ για την Προ Ρέκο με σκόρερ τον Κανέλα.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Στο δοκάρι το σουτ του Καπότση.

5-9 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Χάλοκ σκοράρει από θέση φουνταριστού.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος το σουτ του Ετσενίκε.

Ακόμα 3:40 για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Γούντχεντ από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.

Αποκρούει ο Ντε Λούγκο σε κόρνερ σουτ του Τρούλου.

5-8 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Το σουτ του Κανέλα ήταν εμπρόθεσμο και στο +3 η ιταλική ομάδα.

Γκολ για την Ρέκο. Θα δουν οι διαιτητές το VAR για το εάν μετράει το τέρμα του Κανέλα. Ήταν στη λήξη του χρόνου η προσπάθεια του Ιταλού.

Τάιμ άουτ για τη Βουλιαγμένη.

Άστοχο σουτ από τον Καπότση.

Αποκρούει ξανά ο Ντε Λούνγκο το σουτ του Καπότση.

5-7 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Γιούνγκερ ευστοχεί.

Πέναλτι για την Προ Ρέκο.

5-6 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Φοντέλι σκοράρει στον παίκτη παραπάνω και βάζει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά την Προ Ρέκο.

Άρχισε η τρίτη περίοδος.

Την ίδια ώρα η Βουλιαγμένη έχει καταφέρει να βάλει πέντε γκολ απέναντι σε μία άμυνα που στον προημιτελικό με την Φερεντσβάρος δέχτηκε τέσσερα τέρματα σε όλο το ματς.

Η Βουλιαγμένη παίζει εξαιρετικά μέχρι τώρα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η Προ Ρέκο έχει σκοράρει τέσσερις φορές στον παίκτη παραπάνω και μία στην κόντρα, ουσιαστικά δεν έχει σκοράρει στα ίσα.

Τέλος δεύτερης περιόδου.

5-5 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Ετσενίκε σκοράρει την ώρα που οι δύο ομάδες έρχονταν στα ίσα.

Μεγάλη απόκρουση του Τζωρτζάτου σε σουτ του Ντι Φούλβιο.

Άστοχο σουτ από τον Παπασηφάκη.

Παίκτης παραπάνω για τη Βουλιαγμένη, τάιμ άουτ από τον Βουγιασίνοβιτς.

Ακόμα 1:49 για το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

5-4 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Φοντέλι ουσιαστικά στην κόντρα μείωσε στο γκολ.

Πανέξυπνη λόμπα από τον Καπότση, η μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Επιθετικό φάουλ από τον Λόντσαρ.

Αποκρούει σε κόρνερ ο Τζωρτζάτος το σουτ του Φοντέλι.

Ακόμα τρία λεπτά για το δεύτερο οκτάλεπτο.

Άστοχο γυριστό του Νικολαΐδη.

Στο δοκάρι το σουτ του Λόντσαρ.

5-3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Γούντχεντ μετά από τρομερή πάσα του Τρούλου σκόραρε.

Μετά από σχεδόν δέκα λεπτά κατάφερε να σκοράρει η Προ Ρέκο.

4-3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Ετσενίκε σκόραρε στον παίκτη παραπάνω.

Επιθετικό φάουλ από τον Κουρούβανη.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος το σουτ του Ζάλανκι.

Αποκρούει ο Ντε Λούγκο το σουτ του Τρούλου.

Σουτ του Κουρούβανη, διώχνει σε κόρνερ ο Ντε Λούνγκο.

Βούλιαγμα χρεώνεται ο Ετσενίκε.

4-2 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Παπασηφάκης εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

Πέναλτι κερδίζει ξανά ο Νικολαΐδης!

Στο δοκάρι το σουτ του Ετσενίκε.

Έναρξη δεύτερης περιόδου.

Φανταστική εμφάνιση από τη Βουλιαγμένη σε αυτό το πρώτο οκτάλεπτο!

Τέλος πρώτης περιόδου.

Άστοχο γυριστό από τον Λόντσαρ.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος το σουτ του Πρεσιούτι.

Στα μπλοκ το σουτ του Φοντέλι, η μπάλα μένει στους Ιταλούς.

3-2 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Παπασηφάκης με τρομερό σουτ από την περιφέρεια σκόραρε.

Ακόμα 2:16 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

2-2 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟ ΡΕΚΟ: Ο Χάλοκ ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και σκόραρε στον παίκτη παραπάνω.

Άστοχο σουτ από τον Καλογερόπουλο.

Επιθετικό φάουλ χρεώνεται ο Λόντσαρ.

Βούλιαγμα χρεώνεται ο Φάρμερ.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος το τετ α τετ με τον Φοντέλι.

Άστοχο σουτ από τον Τρούλο.

2-1 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΚΟ: Ο Ζάλαγκι σκοράρει στον παίκτη παραπάνω.

Παίκτης παραπάνω για τη Ρέκο.

2-0 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Τρούλος ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι.

Πέναλτι για τη Βουλιαγμένη.

Μεγάλη άμυνα του Αλμύρα πάνω στον Λόντσαρ.

1-0 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ο Καλογερόπουλος με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ.

Δεν εκδήλωσε επίθεση η Βουλιαγμένη.

Αποκρούει ο Τζωρτζάτος την προσπάθεια του Λόντσαρ.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Όποια ομάδα επικρατήσει θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Νόβι. Εάν αυτή είναι η Προ Ρέκο τότε θα έχουμε επανάληψη του περσινού τελικού.

Στην αντίπερα όχθη η Προ Ρέκο θέλει να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής έχοντας έναν γαλαξία αστέρων στο ρόστερ της.

Ο ΝΟΒ ήδη έχει κάνει την υπέρβαση μετά την τεράστια πρόκρισή του απέναντι στην Μπρέσια και όπως δηλώνουν όλοι στην ομάδα θα αγωνιστεί χωρίς άγχος κόντρα σε ένα ακόμα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού πόλο.