Νικήτρια η Κροατία στο φιλικό

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κροατία νίκησε με δύο γκολ διαφορά (10-8) το Μαυροβούνιο σε φιλικό αγώνα στη Μπούντβα.
 Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την τριήμερη κοινή προετοιμασία με αυτό το παιχνίδι.

Μαυροβούνιο – Κροατία 8:10 (3:0, 2:4, 2:2, 1:4)

Μαυροβούνιο: Djurovic , Mrsic 1, Vucurovic 1, Vukicevic, Macic 1, Da. Radovic , Stanojevic 2, M.Gardasevic 2, Vujovic 1, Sladovic, Vujosevic, Bastrica, I.Radovic. Coach: Gojkovic.

Κροατία: Popadic, Buric, Fatovic 2, Grgurevic, Lazic, Penava 2, Biljaka 1, Zuvela 1, Marinic Kragic 2, Butic, Rakovac 1, Krzic 1, Marcelic. Head coach: Tucak.

Οι προπονητές Vladimir Gojkovic και Ivica Tucak κάλεσαν μόνο τους παίκτες των εγχώριων συλλόγων για αυτές τις προετοιμασίες.  Οι δραστηριότητες των εθνικών ομάδων δεν έχουν προγραμματιστεί για αυτό το Σαββατοκύριακο στα καλεντάρια της FINA και της LEN.  Ως εκ τούτου, οι σύλλογοι δεν ήταν υποχρεωμένοι να αφήσουν τους παίκτες τους να συμμετάσχουν στην προετοιμασία.  Άλλωστε, ορισμένοι άσοι της Κροατίας και του Μαυροβουνίου έπαιξαν ή θα παίξουν σημαντικά παιχνίδια με τους συλλόγους τους αυτό το Σαββατοκύριακο.

Το Μαυροβούνιο άνοιξε άριστα το ματς.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3:0 στην πρώτη ανάπαυλα.  Στο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι ήταν ένα βήμα μπροστά (5:4), αλλά πήγαν στο 7:4 στο τρίτο δεκάλεπτο.  Η Κροατία άρχισε να επιστρέφει.  Πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό πλεονέκτημα 8:7, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα τρία τελευταία γκολ του αγώνα για τη νίκη με 10:8.

Ο αγώνας στη Μπούντβα ήταν η δεύτερη φιλική αναμέτρηση μεταξύ Κροατίας και Μαυροβουνίου φέτος τον χειμώνα.  Στα τέλη Δεκεμβρίου, η Κροατία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 10:8 στο Ζάγκρεμπ.

ΠΗΓΗ: TOTAL WATER POLO