Μπράβο Βασίλη. Το δικαιούσαι

World Aquatics Open Water Swimming Junior World Championships Italy, Alghero 5-8/9/2024

Επιτυχιών συνέχεια για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας - Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Πριν λίγο ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 3χλμ Knockout sprint, που έκανε τη παρθενική του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση.

Στη 12η θέση κατατάχθηκε ο Άγγελος Χριστοδούλου.

Ένα εξαιρετικά απαιτητικό αγώνισμα που εξελίχθηκε σε τρεις φάσεις. Αρχικά, οι 57 αθλητές που συμμετείχαν, κολύμπησαν 1500μ. χωρισμένοι σε δυο γκρουπ. Ο Χριστοδούλου προκρίθηκε για τη συνέχεια ως 8ος από τη πρώτη σειρά ανάμεσα σε 28 συμμετέχοντες με χρόνο 16:38.10 και ο Κακουλάκης πέρασε επίσης ως 8ος με 16:37.20 ανάμεσα σε 29 συμμετέχοντες. Στα ημιτελικά, οι 20 αθλητές που συνέχισαν, κολύμπησαν 1000μ. για να προκριθούν οι 10 για τον τελικό. Ο Κακουλάκης πέρασε ως 9ος με 10:23.30, ο Χριστοδούλου με 10:23.90 ήταν 12ος. Ο 10ος που προκρίθηκε ήταν οπ Ντελγκάδο από το Μεξικό με 10:23.70.

Στον τελικό, οι φιναλίστ κολύμπησαν 500μ. Εκεί κρίθηκαν όλα. Εκεί κρίθηκαν τα μετάλλια, εκεί όλοι ξεκίνησαν από το μηδέν. Ο Βασίλης Κακουλάκης τα έδωσε όλα, ξεδίπλωσε το τεράστιο ταλέντο που διαθέτει, σε μια απίστευτη κούρσα που όλα κρίθηκαν στην χεριά. Νίκησε ο Ιάπωνας Καϊτο Τσουχιμόρι με 5:54.10. Ο Κακουλάκης ακολούθησε με 5:54.50, τρίτος ακολούθησε ο Γάλλος Σαχά Βελί με 5:54.60. Με 5:54.70 ήταν τέταρτος ο Ούγγρος, Κόβακς-Σέρες.

Τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Νωρίτερα έγιναν - ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ - τα κάτωθι:

Στα αγόρια στην 1η σειρά ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ (ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) (Ε.Γ.2006) με επίδοση 00:16:38.10 κατέλαβε την 8η θέση, ανάμεσα σε 28 συμμετέχοντες.

Στην 2η σειρά ο ΚΑΚΟΥΛΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Α.Α.ΩΡΙΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) (Ε.Γ.2007) με επίδοση 00:16:37.20 κατέλαβε επίσης την 8η θέση, ανάμεσα σε 29 συμμετέχοντες. Προκρίθηκαν και οι 2 Έλληνες για την 1η ημιτελική σειρά που συμμετέχουν 20 κολυμβητές.

Ολοκληρώθηκε η 1η ημιτελική σειρά, με τους Έλληνες κολυμβητές να έχουν αξιόλογη παρουσία. Συγκεκριμένα ο ΚΑΚΟΥΛΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Α.Α.ΩΡΙΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) (Ε.Γ.2007) με επίδοση 00:10:23.30 κατέλαβε επίσης την 9η θέση, ενώ ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ (ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) (Ε.Γ.2006) με επίδοση 00:10:23.90 κατέλαβε την 11η θέση. Όλοι οι συμμετέχοντες στην 1η ημιτελική σειρά ήταν 20.

Προκρίθηκε για τον τελικό ο Βασίλης και θα αγωνιστεί σε λίγο με άλλους 9 κολυμβητές, ενώ ο Άγγελος έχασε την πρόκριση στον τελικό για 20 εκατοστά του δευτερολέπτου και κατατάχθηκε 11ος.

Στον τελικό του αγωνίσματος 3 χλμ. Knockout Sprint ο Ηρακλειώτης κολυμβητής ΚΑΚΟΥΛΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Α.Α.ΩΡΙΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) (Ε.Γ.2007) με επίδοση 00:05:54.50 κατέλαβε την 2η θέση, κατακτώντας το ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ που είναι το 3ο της Ελληνικής αποστολής μετά τα 2 χάλκινα.

Επισήμανση για την κατανόηση του αγωνίσματος 3 χλμ. Knockout Sprint.

Πρόκειται στην ουσία για 3 αγωνίσματα:

Προκριματικός 1.500 μέτρα (προκρίνονται οι καλύτεροι 20),

Ημιτελικός 1.000 μέτρα (προκρίνονται οι καλύτεροι 10),

Τελικός 500 μέτρα.

Μετά από κάθε αγώνισμα οι αθλητές έχουν διάλειμα 10-15 λεπτών εκτός νερού. Αυτοί οι οποίοι δεν προκρίνονται, δεν συνεχίζουν.

Η Βάνα Μπακούση, είναι η προπονήτρια του Βασίλη Κακουλάκη. Οι δηλώσεις της ήταν οι κάτωθι:

«Ήταν μια απίστευτη εμπειρία!
Ήταν ένα καινούργιο αγώνισμα,το θέλαμε πολύ, το περιμέναμε και χθες αλλά ήρθε τέταρτος και είχαμε μια πικρόγλυκη γεύση, είχε λίγο χρόνο να ξεκουραστεί σε σχέση με τους περισσότερους που ήταν μεγαλύτεροι και κολύμπησαν προχθές αντί χθες.
Πήγαν όλα όμως τέλεια, το άξιζε, είχε δουλέψει πάρα πολύ για αυτό και... ήρθε!!!!!
Το μέλλον του ανήκει, τόσο στην πισίνα,όσο και στην θάλασσα».