Μια ματιά στην δεύτερη αγωνιστική

Η δεύτερη αγωνιστική του Euro Cup υδατοσφαίρισης ανδρών ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακά αποτελέσματα και ελληνικές «μονομαχίες»! Ο Πανιώνιος πέτυχε μια σημαντική νίκη στον ελληνικό εμφύλιο, κερδίζοντας τον ΝΟ Βουλιαγμένη στον Λαιμό με 10-9. Στον ίδιο όμιλο η ουγγρική Βαζούτας επικράτησε με μεγάλη ευκολία και σκορ 17 – 11 της ιταλικής Ορτίτζια και προηγείται στον όμιλο με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο αγώνας στον Λαιμό ήταν γεμάτος ανατροπές και ένταση, με την ομάδα της Βουλιαγμένης να προηγείται με τρία τέρματα στο ημίχρονο. Όμως, ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα στην αρχή του δεύτερου μέρους, μειώνοντας τη διαφορά με δύο γρήγορα γκολ. Η αποβολή του Γούντχεαντ, 7 λεπτά πριν το τέλος, αποδείχθηκε κομβική, καθώς ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και με γρήγορες επιθέσεις κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να φτάσει στη νίκη.

Σημαντική νίκη σημείωσε και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε τη Χόνβεντ στη Βουδαπέστη με 12-11. Μετά την ήττα του στην πρεμιέρα από την Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κυνηγήσει ένα «διπλό» για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης. Οι Παπανικολάου και Παπασηφάκης ήταν οι αστέρες της ομάδας, σημειώνοντας από 4 γκολ ο καθένας και οδηγώντας την ομάδα σε μια σπουδαία νίκη. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπαρτσελόνα επικράτησε της σερβικής Σάμπατς στην Βαρκελώνη και προηγείται στον όμιλο με δύο νίκες.

Αντίθετα, ο Απόλλωνας Σμύρνης είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Μπρέσια, γνωρίζοντας την ήττα με 11-9. Παρά την καλή του εμφάνιση για 24 λεπτά, η ομάδα δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στην τελευταία περίοδο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να σημειώσει μια σημαντική νίκη. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η γαλλική Στρασμπούργκ δημιούργησε την έκπληξη επικρατώντας της κροατικής Γιούγκ Ντουμπρόβνικ και βάζοντας φωτιά στον όμιλο.

Τέσσερις ομάδες έχουν το απόλυτο των βαθμών στους τέσσερις ομίλους της διοργάνωσης. Πρόκειται για τις ιταλικές Ρέκκο και Μπρέσια, την ισπανική Μπαρτσελόνα και την ουγγρική Βαζούτας.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής, τις βαθμολογίες και τα επόμενα παιχνίδια.