Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Ιστορική πρόκριση για τους «Πάνθηρες»

Ο Πανιώνιος μπορεί να γνώρισε την ήττα στη Ρουμανία από την Οραντέα με 13-8, ωστόσο κατάφερε στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 7-6 να πάρει σπουδαία πρόκριση για το Final 4 του Euro Cup.

Οι Νεοσμυρνιώτες ευστόχησαν και στα επτά πέναλτι, με τους Ρουμάνους να είναι τρομερά άτυχοι καθώς ο Ιλίσιε δεν κτύπησε ποτέ πέναλτι, μιας και η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και σύμφωνα με τους κανονισμούς ακυρώθηκε!

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Οραντέα κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στο 5:19 με τον Ασάνοβιτς, με τον Γιάννη Παπάκο να καταφέρνει στον παραπάνω να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι Ρουμάνοι έκλεισαν το οκτάλεπτο προηγούμενοι 3-1. Στο δεύτερο ο Ασάνοβιτς και πάλι έκανε το 4-2, με τον Νταλάπα να εκμεταλλεύεται τον παραπάνω και να μεώνει εκ νέου σε 4-2. Λίγο πριν από το ημίχρονο η Οραντέα κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στα τρία γκολ (7-4), ωστόσο ο Γούνας 8'' πριν από το ημίχρονο έκανε το 7-5.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου βρέθηκε πίσω με 8-5 στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Καπετανάκη να μειώνει σε 8-6 στον παραπάνω. Ο Τσενκ έκανε το 9-6, με τον Γκιουβέτση να κρατάει τον Πανιώνιο στα δύο γκολ απόσταση και να κάνει το 9-7. Ο Ντραγκομιρέσκου σκόραρε σε ακόμη παίκτη παραπάνω που κέρδισαν οι Ρουμάνοι για το 10-7.

Η μάχη κορυφώθηκε στην 4η περίοδο. Ο Ιλίσιε με γκολ στον παραπάνω (7:25), έφερε την Οραντέα ξανά σε απόσταση βολής, 11-7, όμως ακολούθησαν οι τρίτες ποινές σε Ρέμες και Γκεόργκε και το γκολ-πέναλτι από τον Γούνα για το 11-8 (7:04).

Ο Ασάνοβιτς πέτυχε το 12-8 για την Οραντέα (5:15), με τον Καλαϊτζή να δέχεται την 3η ποινή (4:56) και τον Σάμπο να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα, για το 13-8 (4:30). Ο αγώνας τελείωσε και για τον Κοπελιάδη στα 3:42, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι.