Η Σαμπαντέλ πήρε το Super Cup

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Σαμπαντέλ τον τελικό του Super Cup με αντίπαλο την Πάντοβα, επί ισπανικού εδάφους, αφού επικράτησε με το ευρύ 19-7 και κατέκτησε για πέμπτη φορά στην ιστορία της το συγκεκριμένο τρόπαιο. Έστειλε, παράλληλα, ένα μήνυμα στους αντιπάλους της στο Champions League.

Η ισπανική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα του αγώνα. Η σπουδαία Ιταλίδα Σοφία Τζιουστίνι άνοιξε το σκορ και με την ολοκλήρωση του πρώτου οκταλέπτου ήταν ξεκάθαρο ότι οι γηπεδούχες είχαν "σκοτώσει" όλους τους... δαίμονες από το παρελθόν (δύο ήττες στο Super Cup από Ιταλικούς συλλόγους το 2011 και το 2019).

Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, η Ρίτα Κέζτελι και η τερματοφύλακας Λάουρα Άαρτς απέδειξαν αμέσως την αξία τους, με την πρώτη να "γράφει" με μια λόμπα το 2-0, ενώ η Ολλανδή πραγματοποίησε μια σειρά από ωραίες αποκρούσεις βοηθώντας την ομάδα της να προηγηθεί με 4-0. Η Πάντοβα βρήκε το πρώτο της γκολ νωρίς στο δεύτερο οκτάλεπτο, αλλά η Σαμπαντέλ ήταν ασταμάτητη στην επίθεση με αποτέλεσμα να φθάσει στο 11-2 στο ημίχρονο.

Οι Ισπανίδες πρόσθεσαν άλλα έξι τέρματα στην τρίτη περίοδο για να σημειώσουν ρεκόρ στο σκοράρισμα σε έναν αγώνα για τους τελικούς του Super Cup γυναικών. Η προηγούμενη επίδοση ανήκε στην Οριζόντε όταν κέρδισε τη Ρόμα με 16-8 το 2008.

Η Σιμόν Βαν ντε Κραατς πρωτοστάτησε με 4 γκολ, με τις Τζιουστίνι, Γκονζάλες και Ορτίθ να σκοράρουν από 3.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 7-2, 6-3, 2-2