Η Jug και η Jadran στο τελικό κυπέλου Κροατίας

Οι δύο καλύτεροι σύλλογοι της Κροατίας, η Jug και η Jadran Split, θα παίξουν σήμερα στον τελικό του Κυπέλλου Κροατίας.

Το Final Four ξεκίνησε εχθές στο Ζάγκρεμπ. Οι Jadran και Jug ήταν τα φαβορί στους ημιτελικούς αγώνες. Ωστόσο, και οι δύο ομάδες είχαν ένα δύσκολο έργο σήμερα. Οι αντίπαλοί τους έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά δεν υπήρξαν εκπλήξεις.

Η Γιουγκ νίκησε τη Μλάντοστ με 12:9. Η ομάδα με έδρα το Ντουμπρόβνικ σημείωσε 4:0 στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που καθόρισε το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Jadran κέρδισε τη Solaris με 13:8. Πριν το τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 7:7. Όπως και στον πρώτο ημιτελικό, ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων γκολ από το φαβορί ήταν καθοριστικό για την έκβαση.

Ο Γιαντράν είναι ο νικητής του Κυπέλλου Κροατίας. Πέρυσι, η ομάδα με έδρα το Σπλιτ κέρδισε το τρόπαιο, επικρατώντας της Jug με 14:11. Αυτό ήταν το πρώτο Κύπελλο Κροατίας για τον Γιαντράν. Η Jug δεν έχει κερδίσει εθνικό κύπελλο από τη σεζόν 2018/19

ΠΗΓΗ: TOTALWATERPOLO