"Ερυθρόλευκο" χρώμα στο ντέρμπι

Πολύ σκληρός για να πεθάνει... Με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του φιλόδοξου και ενισχυμένου Αλίμου ΝΑΣ με 12-10, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Α1 Υδατοσφαίριση Γυναικών.

Το αποψινό ντέρμπι ήταν για τις δύο ομάδες και μία... πρόβα τζενεράλε ενόψει της επόμενης -και σαφώς πιο σημαντικής βαθμολογικά- αναμέτρησής τους, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 26 Οκτωβρίου.

Πάντως, με αυτή την νίκη οι "ερυθρόλευκες" διεύρυναν το εκπληκτικό σερί νικών τους στο πρωτάθλημα, το οποίο κοντεύει να συμπληρώσει 5,5 χρόνια. Η τελευταία ήττα τους σημειώθηκε στις 11/5/2019, στον τρίτο τελικό των πλέι-οφ εκείνης της χρονιάς, όταν η Βουλιαγμένη «άλωσε» τον Πειραιά με 8-6 στα πέναλτι.

Ο Αλιμος μπήκε με σαφή διάθεση να "χτυπήσει" με όλες του τις δυνάμεις το παιχνίδι και προηγήθηκε 5-3, λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος. Ενας "κεραυνός" της Σιούτη και ένα εύκολο γκολ της Αντριους στην κόντρα (μετά από χαμένη επίθεση των γηπεδούχων με παίκτρια παραπάνω) διαμόρφωσαν το 5-5 του ημιχρόνου και έδωσαν το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

Οι "ερυθρόλευκες" βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους, "άνοιξαν" το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασαν το σερί τους στο 5-0, κλείνοντας το τρίτο οκτάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα (8-5). Η Ελληνιάδη με δύο προσωπικά γκολ κράτησε "όρθια" την ομάδα της, που μείωσε σε 10-9 με την Κοντογιάννη, αλλά ένα γκολ της Τριχά από δύσκολη γωνία και ένα τρομερό σουτ της Μυριοκεφαλιτάκη από περίπου επτά μέτρα "σφράγισαν" τη νίκη του Ολυμπιακού.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 0-3, 5-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουνταριστό, 5:54), 1-1 Νίνου (π/π, 5:12), 2-1 Μαρλέτα (περιφέρεια, 4:00)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 B. Πλευρίτου (πέναλτι, 7:45), 3-2 Ριμπάνσκα (περιφέρεια, 7:18), 4-2 Κοντογιάννη (κόντρα, 4:14), 4-3 Τριχά (περιφέρεια, 3:54), 5-3 Ασημάκη (φουνταριστό, 1:13), 5-4 Σιούτη (περιφέρεια, 0:59), 5-5 Αντριους (περιφέρεια, 0:06)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 6:17), 5-7 Αντριους (περιφέρεια, 5:44), 5-8 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 4:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-8 Ελληνιάδη (κόντρα, 7:25), 6-9 Τριχά (περιφέρεια, 7:07), 7-9 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 5:47), 7-10 Νίνου (πέναλτι, 5:25), 8-10 Ασημάκη (φουνταριστό, 3:28), 9-10 Κοντογιάννη (περιφέρεια, 2:36), 9-11 Τριχά (περιφέρεια, 2:09), 9-12 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 1:25), 10-12 Μαρλέτα (περιφέρεια, 0:16)

Αλιμος ΝΑΣ (Πάνος Βέργος): Σταματοπούλου, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Μπιτσάκου, Χαλδαίου, Ασημάκη 3, Πάτρα, Κοβάτσεβιτς, Ριμπάνσκα 1, Μαρλέτα 2, Κοντογιάννη 2, Λάζαρη, Ζλάτου, Δασκαλάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα, Τριχά 3, Αντριους 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Καραγιάννη, Δρακωτού, Μπίκου