«Είμαι περήφανος για τον Απόστολο»

Πέρασαν 24 ώρες από τον μεγάλο τελικό του Απόστολου Χρήστου. Ο Έλληνας πρωταθλητής διεκδίκησε ένα μετάλλιο στα 100 ύπτιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλασικής κολύμβησης που γίνεται στην Βουδαπέστη. Όλοι οι Έλληνες χειροκρότησαν τον πρωταθλητή αλλά όλοι περίμεναν ένα μετάλλιο από αυτόν. Ο Απόστολος ήταν άτυχος (τερμάτισε 5ος με 52.57) αφού κολύμπησε σε μια πιο γρήγορη κούρσα από εκείνη των ολυμπιακών αγώνων του Τόκιο,. Ο πρώτος νικητής, ο Ιταλός Τσεκόν, συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ (51.60), ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος κατέβηκαν τα 52 δευτερόλεπτα (51.97 και 51.98 αντίστοιχα).

Στο pisina.net εκφράστηκε με κολακευτικά λόγια για τον αθλητή του, ο προπονητής Παναγιώτης Βελέντζας, ο άνθρωπος που συνεργάζεται με τον πιο σταθερό Έλληνα κολυμβητή των τελευταίων ετών, έναν αθλητή που μονίμως βρίσκεται μεταξύ των κορυφαίων του πλανήτη.

«Ο στόχος που έχουμε εδώ στην Βουδαπέστη, σ’ αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα, είναι η συμμετοχή του Απόστολου σε δύο τελικούς στα ατομικά αγωνίσματα και η βελτίωση των ατομικών του επιδόσεων» λέει ο Παναγιώτης και προσθέτει:

«Στα 100 ύπτιο, στον ημιτελικό, η επίδοση την οποία πέτυχε ήταν κάτι πολύ καλύτερη των προσδοκιών των οποίων είχαμε. Αυτό μας έκανε ξαφνικά να αρχίζουμε να κοιτάμε και πιο ψηλά και έτσι πρέπει.

Στον τελικό βρέθηκε σε μία κούρσα πολύ γρήγορη όπου πραγματοποιήθηκε παγκόσμιο ρεκόρ ενώ οι άλλοι δύο κολυμβητές …κατέβηκαν τα 52 δευτερόλεπτα και αν δείτε ήταν μία κούρσα πιο γρήγορη από τους ολυμπιακούς αγώνες. Αντεπεξήλθε υπέροχα, πέτυχε την δεύτερη καλύτερη επίδοσή του και κατάφερε να τερματίσει πέμπτος στον κόσμο. Ο στόχος μας επιτεύχθηκε και είμαι πάρα πολύ χαρούμενος και υπερήφανος για τον Απόστολο, για την προσπάθεια, την αγωνιστικότητα, την επιμονή και την υπομονή την οποία δείχνει. Ανταμείβονται οι κόποι του με αυτές τις εμφανίσεις.

Συνεχίζουμε στα 50 ύπτιο - καταλήγει ο Παναγιώτης Βελέντζας - όπου και εκεί είναι ανταγωνιστικός και σίγουρα θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».