Έκανε τα εύκολα δύσκολα

"Έπαιξε" με την φωτιά, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Ν.Ο. Χανίων, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, ο ΠΑΟΚ, αλλά εν τέλει έφθασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα (νίκη με 11-10) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 πόλο Γυναικών.

Η ομάδα της Χρυσούλας Χατζέλη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού απομακρύνθηκε από την ζώνη των πλέι άουτ. Με αυτό το τρίποντο ο ΠΑΟΚ ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην έβδομη θέση με 16 βαθμούς αφήνοντας πίσω του το Περιστέρι, που έχει 15 πόντους αλλά με ένα ματς λιγότερο. Όσο για τις κρητικές παρέμειναν στην 10η θέση της βαθμολογίας με 9 πόντους.

Το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και μπήκε στην τελευταία περίοδο με πλεονέκτημα τριών τερμάτων (10-7 και 11-8), έχοντας ως αιχμές την Μπίκου και την Ντόνα-Τσιάκα οι οποίες πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

Οι φιλοξενούμενες, όμως βρήκαν τον τρόπο με την Ακάρι (πρώτη σκόρερ με 5 γκολ) και την Φουράκη να δώσουν αμφίρροπο χαρακτήρα στην αναμέτρηση, αφού μέσα σε 20 δευτερόλεπτα "έγραψαν" το 11-10 κι ενώ απέμεναν 89 δευτερόλεπτα για να τελειώσει ο αγώνας.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 2-4, 1-2, 2-3

ΠΑΟΚ (Χρυσούλα Χατζέλη): Γκανγκλ, Μπίκου 4, Παρασκευοπούλου, Τζελέπη, Ταυρίδου, Χρονοπούλου, Γραικού 1, Γιαμπασάκου, Φλώρου, Ντόνα-Τσιάκα 4, Κοντονή 2, Νιαρχάκου, Λεριώτη, Κολτσίδα, Χριατοφορίδου.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Γιώργος Κατσουλάκης): Πασβάντη, Τρουλάκη, Ινάμπα 5, Φουράκη 2, Παπασηφάκη, Ζαχαράκη, Καβακούτσι 1, Αικ. Κουνδουράκη, Περδικάκη, Πενταράκη, Κυριακοπούλου, Γλυκιαδάκη 2.