Έβδομος στα 10χλμ ο Άλκης

Σε μια εξαιρετικά ανταγωνιστική κούρσα που έγινε στο μεγαλύτερο μέρος της κάτω από βροχή, ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε στην 7η θέση στα 10χλμ ανοικτής κολύμβησης (open water) στο 37ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Βελιγράδι.

Στη πρώτη του παρουσία σε αυτή τη διοργάνωση, ο Γιάννης Σκαρής πήρε την 25η θέση με χρόνο 1:58.25.2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Οι 2 Έλληνες κολυμβητές συμμετείχαν μεταξύ των 29 κολυμβητών στον σημερινό αγώνα και τα αποτελέσματά τους ήταν:

Ο ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Α.Ο.ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ) κατατάχθηκε στην 7η θέση με επίδοση 1:49:46.2. Ο ΣΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Ν.Ο.Θ.Α.ΚΑΒΑΛΑΣ) κατατάχθηκε στην 25η θέση με επίδοση 1:58:25.2.

Στο προηγούμενο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ της Ρώμης το 2022 ο ΑΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ στα 10 χλμ. είχε καταταχθεί 8ος. Θυμίζουμε πως ο ΑΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ στο Παρίσι με στόχο να επαναλάβει την επιτυχία που έκανε στους προηγούμενους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ του Τόκιο το 2021 όπου στα 10 χλμ. κατέκτησε την 5η θέση. Νικητής του αγώνα ήταν για μια ακόμη φορά ο Ιταλός Gregorio PALTRINIERI με επίδοση 1:49:19.6 και με διαφορά 27 δευτερολέπτων από τον ΑΚΗ.

Κυνηγάκης και Σκαρής επιστρέφουν στο νερό και ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στο Βελιγράδι αύριο το πρωί (13/6, 10:00), όταν θα συμμετάσχουν στον αγώνα των 5χλμ.

Στον πίνακα φαίνονται οι διακρίσεις των κολυμβητών-τριών στις αντίστοιχες διοργανώσεις των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων Ανοιχτής Θάλασσας.